HLEDAČKY

Návrat doby temna – Sběratelská edice

 
 
 
 
Lidstvo se teprve nedávno zbavilo tmářství a pověr středověku, a přestože bludy a klamy stále ještě pletou lidem hlavy, moudrost vědy a osvícenství již začínají nabírat na síle. Zdá se ale, že tento trend není právě po chuti mocným šedým elitám, které jsou v skrytu připraveny zasáhnout proti osvobozující síle rozumu.
Skupina mocných byrokratů, oligarchů, mafiánů a zaprodaných důstojníků z řad policie patří k tajnému kultu. Toto zlověstné Bratrstvo a jeho přívrženci se snaží získat vládu nad městem i nad královstvím. Kontrolovat jeho obyvatele a zničit všechny zdroje poznání a kultury.
Po podezřele náhlém úmrtí krále se věci dávají do pohybu a váš život s nimi. Pomozte vystopovat a odhalit tajné spiknutí. To nebude snadné, ale ještě těžší bude ho zastavit. Pokusíte se o to? Jděte do toho a zachraňte celé království i s obyvateli. Vyřešte množství úkolů a hádanek, ukažte svou odvahu a důvtip. Nenechte ohavné Bratrstvo převzít kontrolu nad královstvím! 
 
Ve hře na vás čeká:

Strašidelná atmosféra,
Napínavý příběh,
Desítky skvělých miniher,
Úžasné scény a 3D efekty,
Dlouhá doba hraní

Ve sběratelské edici naleznete:

Strategickou příručku, která vám pomůže v cestě hrou,
Nákresy, tapety, hudbu a spořič obrazovky,
Bonusový příběh plný akce a napětí

Záchranou malého bratříčka a útěkem před zloduchy příběh rozhodně neskončil! Obyvatelé města jsou v neustálém ohrožení a bratrstvo je opravdu nebezpečné. Posbírejte poslední síly, pomozte Hubertovi vyléčit rány a vydejte se do sídla bratrstva, které se zrovna chystá odevzdat svou oběť Temnotě a získat tak neomezenou moc. Předveďte se jako mistr převleků, pronikněte do sídla a přerušte konající se obřad dokud je ještě čas.
 
Požadavky: Windows, procesor 1650MHz nebo lepší, RAM 1024MB, DirectX, Grafická karta 500MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
 

 
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
 
Středověká společnost konečně upouští od uctívačů či šarlatánů a vydává se cestou zdravého rozumu a osvícení. Až do okamžiku záhadné smrti krále, po jehož skonu je veškerá naděje na pokrok v ohrožení. K moci se dostává kult fanatiků a nikdo z mozků vědecké obce už není v bezpečí.
 
Titul Návrat doby temna je zároveň taky tak trochu návratem starých, pro hry dobrých časů se vším, co k tomu patří. S více i méně zdařilými oblastmi jde o, na svou dobu, průměrný kousek, který i nyní dokáže zabavit ty, pro které hledačky představují nejhranější žánr. Jen je jako u každé jiné starší hry zapotřebí vědět, co od ní lze očekávat. Takové výlety do minulosti totiž opravdu nesednou každému.
 
Ocitáte se v období smyšleného pozdního středověku, potažmo rané renesance v kůži zlodějky Marie, která tentokrát spolu se svým kumpánem bratrem neměla štěstí na volbu cíle. Ještě než ale skončila v cele a její sourozenec neznámo kde a neznámo jak, viděla něco, co by nikdo vidět neměl – sněm tajného kultu Bratrstva, jehož motto jasně určuje jeho pohnutky: Nevědomost je síla. Unáší sirotky, které nikdo nepostrádá, pro obětní rituály a systematicky ničí vše spojené s vědou.
 
Marii tak nezbývá, než co nejrychleji uniknout ze svého vězení a přijmout pomoc od neznámého mušketýra, který nakonec sám potřebuje pomoc více.
 
Příběh, který je i není
Základní námět děje se sice řadí k zajímavějším, a ne až tak obyčejným příběhům, ale s jeho provedením, resp. zapracováním do hry je to už podstatně horší. Téměř se vytratil, zmizel cíl, zmizela pointa. Krom toho dialogů není mnoho, takže si ani jejich český dabing příliš neužijete. Celý děj působí zmateně – běhá od jednoho k druhému a nakonec se ničemu blíže nevěnuje. Ani zakončení nebylo zrovna velkolepé – sotva vteřinová scénka, která navíc byla nepředvídatelná, a poté rovnou vykopnutí zpět do hlavního menu. Ale možná je tohle zklamání zapříčiněné i tím, že úvodní scéna svým pro změnu nadprůměrným zpracováním vynesla pomyslnou laťku výše, než kde ji bylo možné udržet.
 

 
Rozmanité scenérie plné ponurosti
Atmosféru hry tak logicky buduje pouze prostředí, jež i přes stáří hry dokáže po grafické stránce pořád nadchnout. Utrpěla jenom kvalita kamenných objektů, u nichž je to nižší rozlišení znát. Ať už se ale budete zrovna nacházet v kobce, v tajném doupěti, alchymistické laboratoři, knihovně, hvězdárně nebo na náměstí či v lese, vždy vás bude provázet pocit temného a tajuplného středověku.
 
 
 
Nad režimem Expertní ani nepomýšlet
Ač se v porovnání s novějšími hledačkami řadí k citelně obtížnějším, s „vrstevníky“ si nemá příliš co vyčítat. Pokud jste tedy hledačky aktivně hráli už několik let nazpátek, určitě si dokážete vybavit to peklo, co si některé z nich pro vás připravily. A tady je to podobné. Po nápovědě tak budete sahat mnohem více, než jste zvyklí, protože mnohem častěji nebudete mít ani tušení, co dělat dál. Aktivní plochy jsou leckdy takřka nepatrné a vyžadují přesné kliknutí pro jejich otevření. Není tak výjimkou, že i když klikáte správně, neklikáte přesně.
 
 
Minihry aneb pohádka o Tisíci a jednom zámku
Vaše postava je zdatná a obratná zlodějka. To znamená, že vylomit šperhákem nějaký zámek pro ni není vůbec žádný problém. Klidně by to mohla dělat od rána do noci. A vy spolu s ní, protože této minihry, kdy šperhákem doslova vyklepete drážku pro západku zámku, si užijete dost možná více, než byste chtěli. Těžko říct, kolik hledaček byste museli odehrát, abyste v nich dohromady odemkli tolik zámků jako zde. Ale ke zlodějině to zkrátka patří.
 
Výběr hlavolamů ale naštěstí není jenom o páčení zámků. Najde se jich tam několik různých, jejichž princip je úplně odlišný, jen by asi bylo zbytečné doufat v nějaký přehnaný počet. Nevyskytují se příliš často, což je i docela škoda, protože vzhledem k obtížnosti hry jako takové jsou fajn na odpočinek.
 

 
Hledání zběsilým klikáním
Ano, ve všech hledačkách máte během hledacích scén možnost „nacházet“ předměty klikáním o sto šest všude možně anebo je skutečně hledat a klikat pouze cíleně, nicméně v tomto titulu se nejspíše přikloníte čistě k té druhé variantě. Kombinace neostré grafiky, nepřehledného prostředí a spousty drobných předmětů, které ještě k tomu hledáte podle obrysu, vám rychle a stručně vysvětlí, že poctivým hledáním cesta nepovede, ne za cenu rozumného úsilí.
 
Tento nešvar, stejně jako absence nějaké náhradní skládačky, vás ale ve výsledku moc trápit nebude. Toho hledání ve hře paradoxně moc není a několik jednodušších úrovní, kdy hledáte podle seznamu, který si musíte nejprve najít, se dá přeci jen najít.
 
 
Staňte se mistrem převleků
Zajímavou vlastností hry je převlékání postavy podle situace, aby co nejlépe zapadla. Stačí najít obrázek a poté kliknout na truhličku vpravo dole, která obsahuje množství přihrádek s materiálem na výrobu jednotlivých částí přestrojení. Zde se ale objevuje kámen úrazu, který se podepsal i u dalších prvků hry – nejasné ovládání. Sice víte, co se po vás chce, ale zjistit také, jak to máte udělat, si vyžádá svůj čas. Tedy alespoň než se do hry trochu zajedete.
 
Bonusový obsah, skoro jak jej známe
Obsah v rámci sběratelské edice se docela blíží tomu, co vídáme u novějších hledaček. Krom tapet, soundtracků a typicky zpracované bonusové kapitoly se také může pochlubit jakousi snahou o sběratelský předmět – barevné oblázky. Ty můžete po nálezu zasunout do otvoru ve zlatých dvířkách, za nimiž čeká historický svitek. Jelikož je to ale pouze úplná drobnost, vaši plnou pozornost stejně nakonec dostane bonusová kapitola, u níž se dá mluvit o plnohodnotném počinu, a ne pouze o snaze.

Tady je domovská stránka hry. Zde si zdarma stáhněte 30 minutovou neomezenou plnou verzi hry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *