HLEDAČKY

Ve spárech legend – Sběratelská edice

 

 
 
Od té doby, co Bellin bratr Stan beze stopy zmizel, pronásleduje ji stále stejný sen. Vidí starobylou knihu, otevírající podivuhodnou bránu do jiného světa a svého bratra, který v ní mizí. Pokaždé se probudí celá vystrašená a po zbytek noci už raději zůstává vzhůru. Je jí jasné, že tohle nemůže být náhoda, ba ani přelud, vykonstruovaný její myslí. Určitě to nějak souvisí s tím nedávným Stanovým objevem starobylého artefaktu.
Vydejte se na stránky klasických románů a zachraňte Bellina bratra. V chytlavé hře se setkáte se známými postavami světové literatury, navštívíte nápaditá herní místa a prožijete zamotaný příběh proložený spoustou hledaček a rébusů. Bavte se!
 
Co přináší sběratelská edice?

Bonusovou kapitolu, kde zjistíte, jak celý příběh dopadl,
Tapety, původní nákresy ze hry, soundtracky ke stažení a další,
Odměny za dobrou hru,
Kompletní Strategickou příručku, abyste už nikdy ve hře neuvízli

 
A navíc Vás ve sběratelské části příběhu čeká pokračování napínavého příběhu. Dobrodružství totiž ještě není konec. Vydejte se na legendární Titanik a… Jeho potopení už sice nezabráníte, ale můžete pomoci vyslat signál SOS, zprostit Jacka obvinění z krádeže a dostat tak Rose na záchranný člun. Nebude to snadné, ale pokud napnete všechny síly, mohlo by to dobře dopadnout. Zapněte mozkové závity a užijte si hru Ve spárech legend ve sběratelské edici!
 
 
Požadavky: Windows, procesor 650MHz nebo lepší, RAM 128MB, DirectX, Grafická karta 32MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
 

 
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
 
Bella a Stan jsou perfektní příklad dvou sourozenců, kteří se i přes občasné pošťuchování mají rádi a mohou jeden ve druhém hledat oporu. Jsou spolu doslova duševně spřízněni, a proto když Bellu opakovaně pronásleduje noční můra, že její bratr zmizel, bere to vážně a vydává se ho okamžitě hledat.

U hledaček je takový typ příběhů docela klišé, takže musejí zaúřadovat další faktory, obvykle v podobě postavami a prostředím vybudované atmosféry nebo originální hratelnosti. Tady se ale povedlo té jedinečnosti naložit možná až příliš, a z pomyslného spojence příběhu se tak bohužel stal i jeho nepřítel.

Knihy jako nepropojené kapitolySamotný systém rozdělení příběhu na jakési kapitoly není nic ojedinělého, ale jejich existenci budete v jiných hledačkách vnímat pouze při brouzdání příručkou. Nicméně zde je tomu jinak. Zvolíte si jednu ze dvou obtížností (snadnou, nebo těžkou) a přesunete se do velkolepé knihovny s jednou prastarou knihou, která v intru pohltila Stana, bratra vaší postavy.

Okolo této knihy levitují další, kdy každá z nich představuje jednu kapitolu příběhu, z níž získáte jeden úlomek artefaktu, s jehož pomocí pak budete moci Stana osvobodit. Celkově to působí jako vícero hledaček pod jedním titulem než jedna kompaktní hra. Vybízejí k tomu totiž i názvy oněch knih, které prozrazují, že budete bojovat s mýtickou stvůrou, hrát si na trosečníka, pátrat po sériovém vrahovi nebo se plavit na zaoceánském parníku s nevalným osudem (ano, Titaniku, tebe myslím).

Rozličná prostředí, nejrůznější postavy, vč. dobře známého Robinsona Crusoa a jeho Pátka, spousta věcí, co dělat… tohle všechno nakonec ty kapitoly od sebe oddělilo natolik, až si člověk říká, proč není možné si jejich pořadí určit sám. Po všech směrech by totiž bylo úplně jedno, jestli byste nejprve vlítli na Jacka Rozparovače a až poté na Tři mušketýry.
Jak se k tomu příběhu postavit?Chtít si zahrát úplně jinou hledačku, než jakou jste kdy hráli, to by pro vás mělo být asi hlavním důvodem, proč se do této hry pustit. Nikoliv příběh. Ten princip vzájemně odlišných, až nezávislých kapitol totiž pohřbil jakékoliv způsoby, jak by se dal uchopit. Sice s sebou nějakou hlubokou myšlenku nenese, ale úplné upozadění si asi také nezasloužil. Každou ze 4 příběhových částí (pátá je bonusová) začíná dialog v stále stejném duchu – Bella se chce dovolat pomoci při hledání bratra, ale nakonec sama někomu pomáhá… aby na oplátku získala fragment artefaktu, který prakticky není zmiňován.

Navíc chybí i vysvětlení věcí, jak se Bella dozvěděla, kde tu knihu hledat, jak se jí podařilo dostat např. do Francie 17. století nebo jestli se to celé odehrává v jejích snech, či nějakém fyzickém paralelním světě, ve kterém všemožné knižní postavy žijí svůj napsaný příběh.

Skvělý kousek na oddech s tak trochu jinak pojatou mapou
Hratelnost jako taková je totální protipól popisovaného příběhu. Svůj díl práce na tom udělal už úplně jiný přístup k hernímu světu, potažmo pohybu po něm a mapě jako takové. Bez té se zde neobejdete, ani kdybyste chtěli. Je to jediná možnost, jak se dostat do jiné lokace (obvykle do jiné budovy nebo do její blízkosti), a zároveň vám u každé z nich říká, kolik věcí tam ještě budete muset udělat, než ji bude možné považovat za definitivně vyřízenou. Není tak zapotřebí do zblbnutí procházet místa, kde se už nedá nic dělat, a výborně to řeší problém, kdy je pro zdatnějšího hráče nějaká mapa víceméně k ničemu, protože se v lokacích orientuje i bez ní.

Dalším značným benefitem je plynulost, jakou lze ten, v dobrém slova smyslu, enormní počet lokací (a míst v nich) projít. Používání předmětů je intuitivní a scenérie jsou snadno zapamatovatelné, takže nic nebrání tomu, aby vás samotné hraní úplně pohltilo. A byla by také škoda nevyzdvihnout interaktivitu prostředí, která je rozhodně větší než u jiných hledačkových titulů.

Pestrá škála miniher a obtížné hledačkyKvalitní hratelnost nepodrážejí ani hlavolamy a hledací pasáže. Během hraní narazíte jen na minimum miniher, které by si byly principově podobné. Co se jejich pochopitelnosti týče, tak je to jednoduchost sama. U drtivé většiny z nich není ani zapotřebí otevírat pokyny, které jsou neuvěřitelně stručné, protože vážně není co vysvětlovat. Velkým plusem je také jejich rozumně nastavená obtížnost, takže i když se třeba obvykle neřadíte k fandům propojovaček, tady si to klidně rádi střihnete.

Hledačky vám nabídnou obvyklé hledání podle seznamu a méně obvyklé hledání podle obrázků, nikoliv podle častých siluet. Je to vůči hráči určitě přátelštější. Hlavně když vezmeme v potaz tu neuvěřitelnou změť všemožných věcí, mezi kterými máte hledat. Jen škoda, že chybí nějaká náhradní skládačka, se kterou by se daly pořešit některé někdy až neviditelné předměty.

Jediný sběratelský předmět, ale stojí zatoBěhem hraní můžete sbírat pouze jakési mince, za něž si pak pořizujete všemožné „trofeje“. Na první pohled nuda, nic nového. Jenže ouha, tady se mechanika sběratelských předmětů dočkala celkem výrazného přepracování.

Byl odstraněn nelogický nešvar, na který trpí snad všechny hledačky, tedy ten, kdy jsou sběratelské předměty na dané lokaci přístupné vždy, bez jakýchkoliv omezení. V této hře ale musíte být schopni se k němu dostat, abyste ho mohli sebrat. Tudíž pokud se mezi ním a vámi nacházejí např. trysky horké páry, budete je muset nejprve ucpat. Oproti jiným titulům ale není přepracovaná jenom mechanika získávání těchto mincí, odlišný je i jejich výskyt. Jestliže o ně doopravdy stojíte a chcete je získat všechny, musíte být ostražití i během všech hledacích pasáží, ne jenom během procházení lokací.
Pětadvacet procent hraní jako bonusRozdíl mezi kapitolami hlavního příběhu a bonusovou kapitolou Titanik pravděpodobně nenajdete. Stejná délka, stejný formát, tedy stejně fajnová hratelnost.

Tady je domovská stránka hry. Zde si zdarma stáhněte 30 minutovou neomezenou plnou verzi hry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *