HLEDAČKY

Zloději duší – Sběratelská edice

 

 
 
Byli jako stíny. Všude, kde se zjevili, po nich zůstala na zemi jen bezvládná těla. Doslova z nich vysáli životní energii. Sebrali jim duši zaživa. Vtrhli i do našeho domu. Já jediná jsem jako zázrakem zachránila. Moje sestra Lily však neměla takové štěstí… Snad se mi podaří nalézt zloduchy, kteří se jí zmocnili!
Vydejte se na báječné a tajemné dobrodružství za záchranou milované sestry. Hledejte a sbírejte všechny ukryté předměty. Zjistěte, k čemu slouží. Přemýšlejte a učte se kombinovat nalezené věci mezi sebou a vytvářet předměty nové. Hru vám zpříjemní  minihry, při kterých budete muset zapojit selský rozum, i pokročilé matematické hlavolamy. Pokud si nebudete vědět s některým úkolem rady, je pro vás připravena intuitivní nápověda. A navíc za dobrou hru na vás čekají speciální ocenění! Jste připraveni na napínavé pátrání? 
Sběratelská edice vám přináší jedinečný herní zážitek. Vychutnáte si pokračování příběhu v další bonusové kapitole. Vaše pátrání vás zavede až na starodávný hrad, ve kterém sídlí… Víte, co? Raději si na to přijďte sami. Navíc získáte strategickou příručku obsahující návod ke hře. Nestane se vám, že se ve hře „zaseknete“ na dlouhé dny.
Po celou hru vás bude provázet kouzelná hudba, kterou si můžete nahrát do počítače a pouštět si ji, kdykoliv se vám zachce. Prohlédnete si i původní grafické nákresy od samotných tvůrců hry. To vše na vás čeká jen ve sběratelské edici. Nenechte si ujít jednu z nejzábavnějších her poslední doby!
 
Požadavky: Windows, procesor 650MHz nebo lepší, RAM 128MB, DirectX, Grafická karta 32MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
 

 
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
 
Nebohou Lily okradli o duši a vás, pokud si nebudete hlídat čas, okradou o hodiny a hodiny pozornosti, během nichž budete soustředěně přemýšlet, co vás na této hře tak baví. A odpověď bude snadná: netypický a nápaditý koncept.
 

Zloději duší předstupují před fanoušky žánru hledaček čistě sami za sebe. Kašlou na zajeté konvence a nesoutěží s jinými tituly ve škále nebo variabilitě herních funkcí. Na hráče tak čeká pouze to, co opravdu potřebuje. Nic není vynucené, nic není „jen aby to bylo“. Všechny herní prvky mají své jasně dané opodstatnění či využití a společně dávají dohromady nefalšovanou, ničím „neředěnou“ hledačku.
 

 
 
Jedna úroveň obtížnosti: Selský rozumPrvní překvapení přichází už po prvním kliknutí na tlačítko Hrát, kdy obvykle vyskočí obrazovka s volbou režimu obtížnosti. Zde na tohle můžete zapomenout, protože u Zlodějů zamíříte rovnou do hry. Obtížnost je totiž jen jedna, neupravitelná. První minuty tak nejspíše strávíte v obavách, jestli se nebude příliš dlouho nabíjet nápověda, jestli se bude dát v případě nouze přeskočit hlavolam… a jestli na to celkově budete mít trpělivost.
 

Než se ale dostanete z úvodních lokací, tak i bez tutoriálu pochopíte, odkud v této hře vane vítr. Celá hratelnost se opírá o hráčův selský rozum a určitou dávku pozornosti. Bez toho (a na začátku také bez příručky) se doslova nedostanete ani ze svého pokoje. Zmíněnou příručku možná tentokrát uplatníte mnohem více než kdykoliv jindy – obsahuje naprosto vše, vč. řešení k hledačkám, takže opatrně s jejím pročítáním! Když do ní budete nakukovat moc často, nebudete mít ze hry nic.
 

 
 
Vyšší nároky na paměť… na tu vašiOproti ostatním hledačkám jsou jinak zpracovány i lokace… jejichž koncept opět může způsobit určité překvapení. Ne ale v negativním slova smyslu. Jakmile se naladíte na vlnu hry, oceníte na způsobu zpracování lokací jednu věc: logičnost.
 

Předměty většinou nejprve potřebujete a až pak je nalézáte. Díky tomu se z velké části podařilo odbourat to, nad čím aspoň jednou zakroutil hlavou snad každý – odemknete si novou lokaci, vyrabujete v ní všechno, co můžete, celý postup několikrát zopakujete… a je konec hry. Zde si však budete muset zvyknout logičtější, ale zato zdlouhavější postup – vracet se pro potřebné předměty zpátky. Ne o jednu lokaci, ne o dvě, ale třeba o tři nebo o čtyři. Což si někdy vyžádá trochu vzpomínání.
 

 
 
Každou chvíli něco hledáteNa již dříve prošlá místa se typicky budete několikrát vracet právě kvůli hledacím sekvencím. Těch je opravdu požehnaně. Skoro by se s trochou nadsázky dalo říct, že každý návrat do nějaké lokace znamená další hledačku k řešení. Pokud se tedy zaseknete a nebudete mít tušení, kde máte sehnat potřebný předmět, projděte všechny přístupné lokace… určitě tam na vás někde bude čekat hledačka.
 

Hledání je v drtivě většině o obyčejném nalézání předmětů odpovídajících položkám na seznamu, ale občas vám tuhle rutinu zpestří i hledání podle obrázků.
 

Jednoduše nasbíráte všechny součástky z dané skupiny, aby se vám z nich složil jeden celistvý předmět, který posléze použijete např. pro zprovoznění přístroje. A takovou třešničkou na dortu je chování nápovědy, která vám umožňuje před použitím určit skupinu součástek, s níž potřebujete pomoct, a výběr prozrazené součástky tak není čistě dílem náhody.
Pohádkově klidná atmosféraHra se i přes spíše vyšší obtížnost hraje velice příjemně. Působivě namalované scenérie, poklidný soundtrack, to dá dohromady takovou pohodu, že vás nebude stresovat ani to, že si nebudete absolutně vědět rady (a nebudete si to chtít nechat prozradit příručkou). Jen v samém závěru příběhu je tahle pohodová atmosféra až moc pohodová. Měla by přeci jen trochu reflektovat děj a podle toho přidávat nebo ubírat na dynamice. Zachraňujete sestru, bojujete s nebezpečnými padouchy, ale hra ve vás vyvolává pocit, že s tím musíte „spěchat“ podobně jako s vybalováním kufrů po návratu z dovolené.
 

 
Kreslené vyprávěníNeuslyšíte mluvit jedinou postavu – jejich promluvy jsou formou ilustrací. Kdoví, jestli taková volba byla učiněna z finančních důvodů, nebo v tom byl od počátků záměr, ale že by to bylo ku škodě? Ani náhodou. Ilustrace i přesto, že jsou statické, vnášejí do děje trochu akce, napětí, rozbíjejí ten až zbytečný klid. A paradoxně se jim to daří lépe, než by se to dařilo animacím, jež běžně vídáme v jiných hledačkách.

Tady je domovská stránka hry. Zde si zdarma stáhněte 30 minutovou neomezenou plnou verzi hry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *