HLEDAČKY

Stonehenge – Sběratelská edice

 

 
 
Ve Stonehenge došlo k obrovské, nečekané explozi. Vaše sestra byla právě tam, když vtom se před ní otevřely dva tajuplné portály, za kterými se rozprostírá svět plný běsů a hrůz. Tajná služba MI6 vysílá jednoho ze svých nejlepších agentů, aby pohromu zastavil. Ale i tak se záchrana vaší sestry Margaret, a s ní i celého světa, neobejde bez vás.
Spojte své síly se zkušeným agentem, prozkoumejte tajuplné světy za portály a zastavte běsnění hrozivých živlů. Odhalte skutečný účel Stonehenge. Pronikněte do mýtů dávných dob a zachraňte celý svět!
 

Naplňte svou sbírku morfujících předmětů, sošek, úspěchů a artefaktů,
Luštěte další hádanky a minihry a stáhněte si původní skici, hudbu a filmy,
Neuvízněte na mrtvém bodě — k dispozici je detailní průvodce hrou

A co vás čeká v bonusové kapitole?
Nuž, to tedy bylo těsné! Jen tak tak se vám u Stonehenge podařilo zachránit svět a teď je snad čas na zasloužený odpočinek? Zlo ale nikdy nespí a vaše sestra se ocitne znovu ve smrtelném ohrožení. V bonusovém dobrodružství se střetnete s tajemným národem podzemních druidů a bude to jen váš důvtip, co jim zabrání uskutečnit své temné plány. Snad jste po dohrání hry Stonehenge neusnuli na vavřínech, protože ve sběratelské edici vaše dobrodružství zdaleka nekončí!
 
Požadavky: Windows, procesor 650MHz nebo lepší, RAM 128MB, DirectX, Grafická karta 32MB. Před zakoupením hry prosím stáhněte demoverzi a vyzkoušejte jí. Pokud vám bude bez problémů fungovat demoverze, bude vám fungovat také plná verze.
 

 
Chcete se dozvědět více? Zde je recenze hry
 
Po celém světě se nacházejí velkolepé stavby, kdy mnohé z nich přetrvaly i přes 5 tisíc let. Nikdo přesně nezná jejich účel a leckdy ani to, jak mohly být postaveny. Jednou takovou je Stonehenge, pro Británii ikonický soubor ohromných menhirů a kamenů. Jeho mýty a legendami opředený původ přímo vybídl k vytvoření stejnojmenné hledačky, jež si snad ze záhadnosti Stonehenge také kousek odnesla.
 
Hra si k tomu být zajímavou částečně nakročila už tím, že si jako motiv zvolila reálný objekt, který navíc zná opravdu každý. Co si koneckonců budeme namlouvat, čisté fantasy není zrovna všem po chuti, takže když ho chcete propašovat mezi širší „obecenstvo“, jednoduše ho radši postavíte na skutečném základě. Rázem z toho máte rysově něco, co mají všichni rádi – pověst, báji, záhadnou legendu.
 
Stonehenge se (úspěšně) snaží být hledačkou pro každého nejen co do motivu hry, ale také co do herních prvků, kterým se ještě budeme věnovat, a jejich celkového designu. Ten přihlíží na preference občasných hráčů pro radost i těch, kteří si u hraní potřebují stanovovat nějaké vedlejší výzvy. Obtížnost je tak vcelku variabilní – hledačka vám nabídne klasické 4 režimy náročnosti, ale pokud nepostrádáte určitou dávku intuice, tak mezi nimi v praxi rozdíl moc nepoznáte. Ani nejobtížnější mód totiž není až tak drsný, že by vám znatelně ztížil dohraní.
 
Chaotické rozvětvení děje jako základ záhadnosti
Nejprve si vás předvolá agent britské rozvědky stylem, že se budete cítit, jako kdybyste v sámošce ukradli dva bonbóny a nyní vás čekalo 10leté vězení, a následně vás děj postaví před hlavní, vlastně také jediný, úkol – všechny je zachránit. Tím „je“ však tentokrát nebudou myšleni jen lidé na Zemi, ale i další světy. Ano, rovnou celé světy. Dějová linka na vás velmi rychle nakupí všemožnou odpovědnost, abyste se nakonec mohli stát mezigalaktickým spasitelem, nebo ztělesněním skutečného neúspěchu.
 
Příběh samotný vám hra předhodí víceméně po dávkách – v jednom úseku se stane úplně všechno a během dalšího máte prostor nějak zpracovat tu hromadu otazníků, které vám v hlavě naskočí a které jsou základním kamenem tajuplnosti děje. Vaše postava bude vycházet hlavně z toho, co sama vidí. Dlouho se tedy nedozví, co se děje, proč se to děje, jak se to děje a jak tomu učinit přítrž.

 
Jak se to v batohu kupí, tak to v něm také ubývá
Podobně jako příběh je kolísavá obtížnost hry, jíž nepřímo ovlivňuje inventář. Čím více věcí s sebou taháte, tím větší si musíte udržovat přehled. A v případě, že s sebou nosíte velké množství věcí, které navíc reálně nemáte v daný okamžik kde použít, musíte si tenhle přehled udržovat po opravdu dlouhou dobu. Ve Stonehenge se zkrátka připravte na to, že za jeden předmět leckdy dostanete další dva, takže se vám to v batohu pěkně nahromadí. Pak samozřejmě přijde chvíle, kdy použijete i tři naráz a nedostanete za něj žádný. Někdo třeba bude namítat, ale takové výkyvy efektivně rozbíjejí potenciální stereotyp a přinášejí do hry dynamiku.
 
Co na jedné straně složíš, to se ti na druhé posměšně rozloží
Mini-her je zde opravdu nepřeberné množství, ale mnohé z nich mají jeden společný základní rys – propojené ovládací prvky. Velkou část hlavolamů tak tvoří ty, u nichž otočíte/posunete jedním objektem, abyste si spolu s tím hnuli několika dalšími. Z téhle stránky nebude hra vaši pozornost a logické myšlení vůbec šetřit. Budiž v letních dnech plných parna útěchou, že tyto mini-hry disponují dvěma variantami obtížnosti – snadnou a obtížnou – přičemž u každého hlavolamu si tento režim volíte zvlášť. Jinak už by to klidně mohla být pořádná porce frustrace a klikání na Přeskočit.
 
 
Běžné hledačky se špetkou fantazie navíc
Kostru hledaček sice tvoří obyčejné hledání podle ne zrovna krátkého seznamu, ale přesto v tom trošku té kreativity najdeme. Zajímavé jsou zejména kombinace s dalším typem hledání – podle obrysu. Nejdříve (nebo posléze) najdete sérii předmětů podle jejich siluet, a tím hledačku buď splníte, nebo si odemknete její další fázi. Někdy si také musíte získaný předmět složit. To sice není dvakrát náročný úkon, ale nač mít vždy všechno přichystané přímo pod nos? 
 

Do na první pohled obyčejného konceptu hledaček přinese trochu světla paradoxně tma. Už jste si zkoušeli hledat jenom s baterkou v ruce?

 
Bonusů o kousíček více
Na pravděpodobně nejdůležitější části bonusového obsahu sběratelské edice, tedy bonusové kapitole, toho není moc co pochválit, ani vytknout. Představuje zlatý standard s adekvátní délkou, vlastním příběhem, který kontextem vhodně navazuje na hlavní děj, a vedlejšími aktivitami (hledačkami a mini-hrami) v podobě známé z hry jako takové.

 
O něco větší pozornost si proto zaslouží spíše sběratelské předměty. Obvykle se honíte za jedním, nanejvýše dvěma druhy, ale tady máte ke kompletaci rovnou tři sbírky, konkrétně různých artefaktů, sošek herních postav a proměnlivých předmětů. Do toho tedy není započítána měna, za níž si pořizujete věci do dobře známého budoáru. Respektive zde do zoologické zahrady, kterou si postupně můžete zaplnit fantasy zvířaty.

 

Tady je domovská stránka hry. Zde si zdarma stáhněte 30 minutovou neomezenou plnou verzi hry.

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *